86 Maar bestaat er goede grond tot dergelijke bewering? Waar zelfs de bekwaamste mannen voor liet vraagstuk over het al of niet mogelijke, om onze inundaties bij tijds en voldoende te stellenstil staanzullen wij ons niet vermeten een oordeel uit te spreken. Maar wij treden op tegen liendie op het voorbeeld van Denemarken wijzende, dat zich achter zijne ver- dedigingsliniënop zijne eilanden veilig achtte en toch zulk een bittere lesmoest ondervindenhieruit voor ons eenen even noodlottige afloop voorspellen. Daar toch, eene kleinere, zelfs gedeeltelijk Duitschgezinde be volking, eene te uitgebreide verdedigingslinie, een slecht georganiseerd leger, gedemoraliseerd door den afval van duizenden, slecht gewapend met gladde geweren en gladde vuurmonden, het meeste geld verspild voor eene althans daar onnutte, kavallerie. Hier daarentegen een volk éénstemmig, vol vaderlandsliefde, een leger beter geor ganiseerd, beter bewapend aangevoerd door Officieren, die in wetenschappelijke ontwikkeling, en hierdoor ontstane zelfstandigheid voor geene andere der wereld behoeven onder te doen; terwijl men hier door eene heilzame publiciteit de fouten heeft ingezienvoor het te laat was die te herstellen. Ts aldus ons Vaderland bij Denemarken in het voordeel, sedert zijn nog de middelen ter verdediging boven die des aanvallers toegenomen, zooals door de invoering der achterlaadgewerende torpedo'sde strijd tusschen pantsering en projectiel, waarbij waar schijnlijk eens eene grens zal bereikt worden voor het geschut, wanneer dit niet meer vervoerbaar zijn zal, en dus de verdediger, die zijn vuurmonden gereed heeft en op de plaats blijft, boven den aanvaller in het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 92