87 voordeel is, wien het onmogelijk zijn zal zulke zware stukken aan te voeren. Zonder dan iets te beslissen, laat ons dan de hoop koesteren, dat ons Vaderland even als voor eeuwen in staat zal zijn zich zelf te verdedigen, en laat ons dan liever, in plaats van door een fatalisme, moede loosheid en gebrek aan vertrouwen te zaaijen eene meening bestrijden, die, vindt zij ingang bij het volk, nooit goede vruchten kan dragen. Bereiden wij ons reeds nu voor, wijden wij onze beste krachten; ons leven aan het Vaderland; en moet het dan eenmaal met ons op de laatste verschansing ten ondergaan, dat dan de nakomelingschap van ons getuigen mogezij hebben hun pligt gedaan. Maar welligt schrikken de groote opofferingen u af, welligt is uwe onafhankelijkheid u zooveel niet waard, wereldburgers. Meent gij omdat ons Vaderland een klein land is, en als zoodanig de daaraan noodzakelijk ge paard gaande nadeelen ondervindt, het bij eene annexatie met Pruissen zou winnen? Maar hebt gij ook de gevolgen voorzien? Zware belastingen zouden u worden opgelegd; de Koloniënde bron uwer rijkdom u ontnomen uw taal, uwe geschiedenis, uw roemrijk verleden ver loren; uwe beambten, uwe leeraars afgezet, uwe vrijheid van drukpers opgehevenuwe constitutionnele regten vernietigd; uwe regten als mensch, als burger vertrapt wordenterwijl eene hatelijke conscriptie uwe zonen zou oproepen om als dienaars der dwinglandij voor eene zaak te strijden, die gij verfoeit, en te sterven eenzaam en verlaten in onbekende streken Diep gevoelen zoudt gij uwe ellende zwaar, ondragelijk

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 93