88 zwaar zou U het juk vallen, onduldbaar de beleedigingen de krenkingen, de vernederingen, die gij zoudt moeten lijden, maar vergeefs zou dan uwe woede zijn, en magteloos uwe haat, gij zoudt moeten lijden, gij zoudt moeten dragengij zoudt moeten gehoorzamen Welligt is de tijd niet ver meer af, welligt is het oogenblik spoedig daar, waarop de donkere onweers wolken, die zich allengs meer en meer aan den horizon voor doen, los zullen barsten, en woedende orkanen den boom der vrijheid zullen trachten te doen neer storten, die sedert eeuwen op uwen bodem bloeide! Daarom dan Nederlanders, terwijl het nog tijd is, alle krachten eendragtig ingespannen, want alleen het heden is uw, de toekomst behoort uw niet meer. Verspil den kostbaren tijd van voorbereiding niet, opdat niet eenmaal het te laat als een vreesselijk maar onher roepelijk vonnis u en uw nageslacht treffe, en de Neder landers zullen opgehouden hebben eene natie te zijn! In een tijd als deze, waarin de centralisatie-geest zich meer en meer onder de volken openbaart, annexatie het streven wordt der groote magten en het regt van den sterkste alleen, regt is, kan een klein volk slechts dan blijven bestaan, als het door eendragt magtig is. Voor eenen sterkeren vijand, die oorlog wil, is eene rede gemakkelijk te vinden. Is Nederland door twisten verdeeld, de gelegenheid tot binnenlandsche inmenging zal zich niet laten wachtenen het zou ondergaan als Polen, dat ook eenmaal magtig, nu sedert bijna eene eeuw te vergeefs, naar het oogenblik uitziet om het gehate juk af te schudden!

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 94