89 Lezer, welligt hebt gij een afkeurend oordeel over dit schrijven uitgesproken. Ja het was slechts een Ideaal? Het was slechts de uiting van eene wensch, zoo als het leger zou kunnen zijnMaar veroordeel daarom niet te spoedig. Is het scheppen van een Ideaal verkeerd, het streven daarna eene foutWas de schoone leer van het grootste genie dezer aarde iets anders? Zoudt gij den geneesheer veroordeelenals zijne geneesmiddelen niet in staat zijn den doodelijk kranke te genezen en zoudt gij dan het vonnis vellen over eene gedachte die alleen om het vele onvolmaakte op aarde, geene werke lijkheid worden kan? Maar er is meer. Als in deze dagen van materialisme en realisme, het geloof dat den mensch dierbaar was, en de hoop, die hem sterkte in het leven, hem lijden deed verdragen, der maatschappij hoe langer hoe meer ontvallen, wat blijft den militair dan anders over, dan het streven naar een schoon Ideaal, dan het strijden voor het altaar eener zuivere godsdienst, eener godsdienst, die sedert eeuwen bestaaten bestaan zal zoo lang de menschheid hare waarde, hare grootheid, zal gevoelen: de godsdienst der eer! Strijder en martelaar voor hare dienst is zij het alleendie hem sterken kante midden der wreedste teleurstellingen en hardste vernederingen is zij het, die hem gelaten de vreesselijkste ontberingen doet dragen en hem zonder klagt op de lippen den dood te gemoet doet gaanom te sterven voor hendie hem vaak hebben miskend En gij, voor wien sedert lang alle Idealen vervlogen zijn, waarmede gij eens uwen loopbaan hoopvol te gemoet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1869 | | pagina 95