23 dan was het scherpschuttersfeest voor den vaderlandslieven - den Nederlander schoon, omdat het nationaal was, nationaal, omdat het de bewijzen leverde van de harmonie tusschen Vorst en volkomdat het de geestdrift voor Hem aan wakkerde en omdat het Hem gelegenheid gaf te toonen, hoe de zaak der landsverdediging Hem ter harte gaat. En voorwaar, zoowel in het kamp als in Utrecht waren de bewijzen van sympathie tusschen Vorst en volk talrijk; waartoe zou het noodig zijn, die nog verder te vermelden, daar ieder weet, dat Oranje en Nederland nog steeds één zijn. Maar is dit het eenige schoone van znlk een concours of wordt dat ook verhoogd door het nut, dat zulk een wedstrijd heeft, b. v. om van de scherpschutters militairen te maken; om ze aan discipline en tucht te gewennen; om ze te leeren manoeuvreren Wie dit verwacht heeft zal waarschijnlijk in die ver wachting bedrogen zijn gewordenwant zooals wel te denken washeerschte er onder de kamperenden geen onderwor penheid aan de gewone kamp- en krijgswetten, en de groote manoeuvre op den voorlaatsten dag gehouden, zal de ma noeuvreervaardigheid der scherpschutters wel op dezelfde hoogte (of liever laagte) gelaten hebben, als zij was. Maar heeft dan zulk een concours hoegenaamd geen nut; is het alleen een gelegenheid tot het zoeken van vermaak en het uitgeven van geld? Is dit het besluit uwer overpeinzingenLezer, gedurende het voortzetten uwer reis naar Amersfoort Zijt gij het eens met hendie in het bestaan van scherp-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 101