26 De Nederlandsche weerbaarheidsbond echter beeft een band tusschen velen aangebragt, en beeft daardoor veel bijgedragen tot het verkrijgen van een goede uitkomst. Door een dergelijke zamenwerking kan er ook meer tot stand komen, zooals wedstrijden, enz. die, al zal bet altijd onmogelijk zijn dat de scherpschutters een zekeren graad van geoefendheid in het manoeuvreren verkrijgenen zelfs het exerceren gewoonlijk veel te wenschen zal overlaten toch veel zullen bijdragen tot het opwekken van ambitie en het wenschelijk maken van oefeningen, vooral in het schie ten, waarin zij dan ook een vrij groote vaardigheid kunnen krijgen. Wanneer men nu aanneemt, dat de meesten in geval van nood de geregelde krijgsmagt zullen versterken, dan heeft men geoefende schutters, die tusschen de andere troepen in zeer veel nut kunnen doenin ieder geval meer, dan wanneer ze ook uittrokken, zonder die bekwaam heid te bezitten. En dat het hoogst wenschelijk zal zijn dat er op zulk een oogenblik veel vrijwilligers naar het leger trekken, zal wel door niemand ontkend worden en hoe spoediger zulks dan plaats heeft, hoe beter; en dat wordt zeer zeker be vorderd door het bestaan der vereenigingen daar velen nu reeds besloten zijn, en het aan hun eer verpligt rekenen uit te trekken, daar zij anders hunne oefeningen geheel tot een soldaatje spelen zouden verlagen. En al ware het dat, zooals het nu geregeld is, er nog Aveinig nut van te verwachten is, dan nog moet deze on derneming aangemoedigd worden, want zou het niet waar-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 104