40 önmen den wal en gracht van 't tegenwoordig kasteel" en verder, dat op de plaats van den ouden burgt Brunesheim dat kasteel geslecht zijnde door Heer Jan van Polanen, deze ridder er een nieuw kasteel liet bouwen, dat op de zelfde plaats stond waar het nu nog staat. Beide kasteel en schijnen dus zeer cligt bij elkander gelegen te hebben, of wel de wallen vau het kasteel in den tijd van van Goor strekten zich uit tot in het lieigerboschen dus veel verder dan nu. Hoe liet ook zij, liet slot is vervallen en niet weder opgebouwd. Overblijfselen van het kasteel van Scoten (1) werden nog in 1644 bij het verleggen van de haven gevonden. Tot 1350 kwam er geene verandering in de gedaante van het kasteel. Het land van Breda ging achtereenvolgens over in handen van de Pleeren uit de stamhuizen van Loven Gaveren, Liedekerke en Rassigem. Gerard van Rassigem, Heer van Bredaverkocht diie heerlijkheid aan zijn leenheer, Hertog Jan III van Brabant. Deze deed het voor een aanzienlijke som over aan Jan van Polanen, Heer van de Leek, en aldus werd liet kasteel de woonplaats van de Heeren van de Leek (1339). Jan van Polanen deed in 1350 de oude burgt van Brunesheim af breken en legde den lOden Mei van dat jaar den eersten (I) Of Scholenzooals voorkomt in*het werk van Mr G A. Kleun, »Geschiedenis van het land en de Heeren van Breda enz." In dit werk dat door de kwaliteit van zijn schrijver alle vertrouwen ver dientworden de opgaven van van Gociv dikwijls gelogenstraft. Uit gebrek aan betere inlichtingen was ik evenwel genoodzaakt die opgaven meermalen te gebruiken.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 118