41 steeli voor ecu nieuw gebouw, dat in 1362 is vollooicf geworden Hij maakte dat kasteel naar de bevestigings- wijze van zijnen iijd zeer sterk, met vierkante hoektorens, en bragt liet geheel in overeenstemming met de door hem in datzelfde jaar aangebragte versterkingen aan de stad Breda. Van dit oude kasteel is nog lang (tot 1826) de zuidwes telijke vierkante toren overgebleven, ter plaatse waar tegen woordig de zoogenaamde kapel van de 3de kompagnie is. In dat jaar is ook het laatste overblijfsel van middeleeuw- sche bouwkunst verdwenenom plaats te maken voor teeken- en slaapzalen. Hoe hecht en sterk dit kasteel ook ware, het sel een niet in den smaak te vallen van latere bezitters. Jan van Po- lanen was in 1384 opgevolgd door zijnen zoon Jan II, wiens eenigkind Joiianna huwde met Engelbreciit Graaf van Nassau. Aldus kwam Breda onder de Heeren uit het huis van Nassau. De kleinzoon van dezen Engelbreciit, eveneens Engelbbecht geheeten en gehuwd met Limburg, dochter van den markgraaf van Baden, liet in 1504 in de groote kerk te Breda voor zich en zijne gemalin het prachtige praalgraf oprigten, dat nu nog, hoewel eenigzins beschadigd, ieders bewondering opwekt. Hun zoon Hendrik liet in 1535 het geheele kasteel van Jan van Polanen omverwerpen, en door den Italiaanschen bouwmeester Bologna (1) een nieuw kasteel ontwerpen. Hoewel dit eerst na 160 jaar voltooid werd schijnt men er inliet begin zeer ijverig aan gewerkt te hebben, althans (1) Anderen zeggen door den Nederlander Rombout Kelderman».

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 119