bijna onleesbare letters HENRLCUS (1) verguld en gebeeld houwd waren. De geheele beschrijving van het kasteel zou ons evenwel te ver voeren. Alleen vermelden wij nog, dat op die plaatsen, waar zich nu tochtige ramen amphitheaters en teekenborden bevinden toen eene menigte prachtige vertrekken warenwaarin onder andere sieraden uitmuntten, de zeer kostbare en kunstig met goud en zijde doorweven tapijten. Tot zoover gaat van Goor met zijn geschiedenis. Na dien tijd wordt de geschiedenis van het kasteel ook minder merkwaardig. Bij het vertrek van Prins Willem V in 1795, werd het kasteel weldra van zijn versierselen beroofd; vele daarvan gingen over in handen van heb zuchtige overheerschers, en werden verkocht; andere werden uit baldadigheid vernield, zoodat er in korten tijd van het gansche prachtige paleis niets overbleef dan de kale muren. Zelfs koelden de vijanden van het huis van Oranje hun haat op de médaillonsvoorkomende op het binnenplein tusschen de kolommenom als het ware de beeldtenissen te doen verdwijnen van mannen (2)die in de leden van het door hen zoo gehate stamhuis waardige navolgers had den gevonden. (1) Wordende hiermede bedoeld Hendrik van Nassau, grondvester van liet kasteel, wiens standbeeld geplaatst moest worden in een nis boven de poort, hetgeen echter nimmer is geschied. (2) Deze médaillons, die later weder in orde gebragt zijn en nu nog bestaanstellen beroemde personen uit de oude geschiedenis voor.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 123