40 Gedurende den franschen tijd werd Breda bestemd tot liet opnemen van gewonde krijgsliedenen het kasteel tot militair hospitaal ingerigt. Bij het herstel van Neêrlands onafhankelijkheid ging het weder over in handen van zijn regtmatige bezitters. In 1826 behaagde het Koning Willem I zijn paleis af te staan tot een Militaire Akademie. Veel werd toen daaraan veranderd. De toren van Jan van Polanen, de hofkapel en de trap naar de ridderzaal werden afgebroken de gracht werd gedemptde bovenste verdieping geheel veranderd, en de beide westelijke vleugels aangebouwd om behalve tot leer- en slaapzalen ook te dienen tot kapellen voor Protestanten en Roomsch Katholieken (1) in een woord het kasteel werd bijna zoo ingerigt als het nu nog bestaat. Op een plaatje, voorkomende in den Almanak van de Koninklijke Militaire Akademie voor 1830, wordt de Akademie afgebeeld, en die afbeelding komt op eenige uit zonderingen nageheel met het tegenwoordige gebouw overeen. Werd in dat jaarboekje de wensch geuit dat dit gesticht even glorierijke herinneringen voor de nakomeling schap mogl hebbenals het tot nu toe opgeleverd had dan heeft wel de gelegenheid zich nog niet opgedaan door daden te toonen, dat de leerlingen van de "Nederlandsche Militaire schoolnog bloed van tijdgenooten van een Mau- (I) Later toen de kadets de godsdienstoefening in de stad gingen bijwonen, zijn die kapellen veranderd in teekenzalen. De naam is evenwel nog altijd onder ons gebruikelijk.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 124