52 beklagen, want wat wekt den reiziger meer op dan het aanschouwen der natuur, zich badende in louter zonnegloed wat bekoort het oog zoozeer als die plotselinge afwisseling van lichten donker en die duizende nuancen van kleuren, welke alleen bij sterken zonneschijn zigtbaar worden? Door bij Wienrode regts van de stoffige chaussée af te slaan, hopen wij een goed eind te bekorten, doch hierdoor komen wij weldra in twijfel omtrent het nu te volgen voetpad. Onverwachts worden wij uit deze ongelegenheid gered door het vriendelijk aanbod van een stevig doorstap pend wandelaar, om ons naar Thcile te vergezellen. Het is een dood eenvoudig handwerksman uit genoemde plaatsdie evenwel al degenendie ik vroeger gesproken heb, in algemeene kennis en in helderheid van denkbeelden verre overtreft. Na een paar jaren te Bresden in eene groote fabriek geweest te zijn, heeft hij geruimen tijd aan de brug te Keulen gewerkt, en daarna voor zijne spaarpenningen een aardig reisje in Zuid-Duitschland gedaan. Ik ben er van overtuigd, dat hij leest, want hij spreekt zelfs met het meeste gemak over verscheidene gewoonten en voorregten van den handwerksman in Amerika en meer bepaald in New-York Mij over een en ander verwonderd toonende, legt hij mij kortelijk uit, waardoor de Duitsche werkman in den regel meer ontwikkeld is dan zoovele andere, en vooral dan de Hollandsche, en eindigt met tot bewijs aan te voeren (toen ik hem liet blijken, dat ik een Hollander was) dat alle kunstwerken in Holland door Duitsche handen tot stand kwamen. Ik moet hem toegeven dat Duitschland

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 130