s ECLIPSEN. Het jaar 1870 levert vier Zons- en twee Maansverduis teringen op, waarvan echter slechts de vierde van eerst genoemde en de tweede van laatstgemelde ten onzent waargenomen kunnen worden. De eerste is eene bij ons onzigtbare maansverduistering, op 17 Januarij; zigtbaar voornamelijk in Azië, bij het begin ook in het westen van Noord-Amerika, bij het einde in Oostelijk Afrika en in Zuid-Oostelijk Europa. De tweede is eene bij ons onzigtbare zonsverduistering, op 31 Januarij; merkbaar alleen in Zuidelijke zeeën. De derde is eene bij ons onzigtbare zonsverduistering, op 28 en 29 Junij; ook deze zal bijna uitsluitend in de Stille Zuidzee, overigens in een klein Zuid-Oostelijk deel van Australië en in Nieuw-Zeeland gezien kunnen worden. De vierde is eene bij ons zigtbare maansverduistering op 12 en 13 Julij. Het begin zal bij ons plaats hebben den 12 Julij des avonds te 9 ure 4 minuten. Het midden te 10 ure 54 minuten. Het einde den 13 Julij des morgens te 0 ure 44 minuten. Zigtbaar gedurende haar gansche verloop in Europa en Afrikavoor het eerste gedeelte in Azië en Australië, voor het laatste in Amerika. De vijfde is eene bij ons onzigtbare zonsverduistering, op 28 Julij. Deze verduistering zal slechts zigtbaar zijn in het hooge Noorden van Azië en Amerika. De zesde is eene bij ons zigtbare zonsverduistering, op 22 December. Het begin zal bij ons plaats hebben des morgens te 11 ure 34 minuten. Het einde des avonds te 2 ure 7 minuten. Grootte 9,6 centimeter. Deze verduistering- zal bijna in geheel Europa kunnen worden waargenomen, met uitzondering alleen van het Noord-Oostelijk gedeelte van Europeesch Rusland en van Noord-Scandinavië; voorts in het grooter Noordelijk deel van Afrika, in Arabië, Klein- Azië en een zeer klein Noord-Oostelijk deel van Noord- Amerika. Voor Cadix en Gibraltar zal zij totaal zijn.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 14