114 't Kan er er wel eens gezellig uitzien bij zoo'n ziek bed; als de patiënt in geen zorgelijken toestand verkeert; als ieder zijn beste pogingen in het werk stelt om hem het gemis zijner vrijheid zooveel mogelijk te vergoeden als mama en zusters of andere goede geesten elkander bij het ziekbed afwisselen, om het den lijder toch vooral aan niets te doen ontbreken, en nu en dan een courant of een boeijend romannetje voor te lezen; als de dokter heeft gezegd, dat een enkel glaasje wijn nu en dan geen kwaad kan; onder zulke omstandigheden, is dat ziek zijn nog al zoo heel erg niet. Maar soms is zoo'n ziekbed toch ook zeer treurig. Is het niet verschrikkelijk de inuige droefheid te aanschou wen eener moeder, die haar eenig kind ziet wegkwijnen, of de diepe smart van een vader, die zich op het punt ziet van zijn veelbeloovenden zoon te moeten scheiden, of de doffe wanhoop van een jongeling, die zich van zijn bruid moet losscheuren, reeds vóór hij met haar vereenigd was! En zijn zulke looneelen reeds onder gewone omstandigheden smartelijkzeer smartelijkzij worden dit dikwijls nog veel meer, wanneer men zich verplaatst denkt in een gezin waar de armoede haar' zetel heeft gevestigd, waar men, niettegen staande de snerpende koudeniet in staat is den zieke een behoorlijk dek te verschaffen, al doet ook de koorts hem huiveren en klappertanden; waar koud water (in sommige steden dikwijls onzuiver) en slechte thee de eenige verver- schingen zijn, waarmee men het smagtende verhemelte van den lijder kan laven; waar het den huisgenooten niet eens vergund is bij het krankbed tegenwoordig te zijn om hun

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 192