2 brengen, dat verbetering noodzakelijk is. Is men zoover gekomen, dat de Regering zelve de feilen van de bestaande orde van zaken inziet, dan zal men op een geregelde wijze tot die gewenschte veranderingen in het bestuur kunnen komen. Langs dezen weg zal men altijd tot zijn doel moeien gerakenhoe toch kan men veronderstellendat een Regeringslid, werkelijk fouten inziende, niet al zijne pogingen zou aanwenden tot verbetering Mogten er echter zijn, die het noodzakelijke van veranderingen niet inzagen, of niet wilden inzien, staat dan in ons land de weg niet open, om hen van het bestuur te verwijderen Een Lid van de Kamer toch, die voor een bepaalden tijd gekozen wordt, kan na verloop van dien tijd door een ander en beter vervangen wordenmits men vooraf de kiezers er op wijze, dat het tegenwoordige Lid niet waardig is de belangen van den Staat te behartigen. Zoo zou men langzamerhandlangs een wettigen weg tot eene volksvertegenwoordiging kunnen gerakeu die de belangen van het Vaderland waarlijk met hart en ziel be hartigt en dus alle verkeerde en verouderde bepalingen uit het Wetboek zal helpen verwijderen. Wil men daarentegen de veranderingen bespoedigen, door plotseling zijne wenschen te kennen te geven, en het volkgrootendeels niet in staat en niet bevoegd om te oordeelen over dergelijke gewigtige zaken, met die ge wenschte veranderingen bekend maken, dan bewerkt men hierdoor de noodlottige uitkomst, dat eensklaps het grootste deel der bevolking aan de Regering vijandig wordt; en wel dat gedeelte der bevolking, dat, niet gewoon veel

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 80