3 over deze zaken te denken, steeds de ideën van den heftig - sten en laatsten schrijver huldigt. Bezit die schrijver talent, en weet hij den regten volks toon aan te slaandan verschaft hem zijn oppositietoon weldra een aanhang onder het zooevengenoemde gedeelte, en spoedig wordt die aanhang partij en die partij gevaar lijk; te gevaarlijker, indien zijne ontwikkelde denkbeelden ingrijpen in het maatschappelijk volksbestaan, indien hij soms, op schijnbaar krachtige en ware gronden, kan aan- toonen, dat het volk tot wien hij zijne woorden rigt, be lang heeft bij die veranderingen en daarvan alle heil kan verwachten. En wat is de uitwerking van die partijverdeeling? Ziet men niet menigwerf dat de leiders van die partijen, hunne eerste vijandige gezindheid vergetende zich in de politiek mengen en de vrijheid van den Staat bedreigen; ja zelfs door maar steeds nieuwe brandstoffen onder het schijubaar zoo hechte gebouw van den Staat te stapelen, aan de over drijving gelegenheid geven, door slechts eene vonk, de vlam der Revolutie, flikkerend en alles verwoestend, omhoog- te doen stijgen Een ieder kent de gevolgen van zulk eene Revolutie; aanhangers van de oude denkbeelden staan tegenover die van de nieuwe; overal komt verdeeldheid; broeders staan tegenover broeders; vrienden staan als vijanden tegen elkander over. Dat de gevolgen daarvan hoogst noodlottig zijn, behoeft geen betoog; en wat levert die algemeene ommekeer van zaken op? Inderdaad meestal niets. Wel worden er dan veranderingen ingevoerd, maar zijn dat

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 81