4 steeds verbeteringenen wie waarborgt onsdat die vaak schijnbaar zoo uitstekende verbeteringen, werkelijk altijd nuttig zullen zijn; en dat zij, terwijl de hartstogten eens aan het koken zijn, zullen blijven bestaan? Heeft niet de geschiedenis geleerddat er zich dan volks leiders aan het hoofd van de beweging plaatsen; zijn deze altijd met de beste bedoelingen bezield? Neen, integendeel zij zullen vaak de teugels van het bewind in handen nemen met hebzuchtige bedoelingen; zij zullen vaak het welzijn van den Staat opofferen aan hun bijzonder belang. En wat zijn daarvan dan de gevolgen, vragen wij weder; ach, geen andere dan dat men een tijd lang onder een schrikbewind staat, dat ontzaggelijke en bloedige offers eischt; en daarna óf door de kuiperijen van de oude en belangzuchtige partij weder onder het vorige bestuur komten waarvoor hebben dan die vele en bloedige offers gediendóf misschien onder een nog slechter bewind geraaktin plaats dat men wer kelijk verbeteringen verkrijgt; en wij vragen nogmaals, door hoevele offers? Was het dan niet beter, dat men het langs dien eersten, zekeren weg deed al was die dan ook wat langer en is het zoo zeker dat de laatste weg, in vele gevallen niet nog langer van het zoo vurig gewenschte doel afhoudt, dan de eerste. Het voorkomen nu van dergelijke woelingen is de taak van den militairen stand; daarom wordt dien stand van den beginne af ingeprent onderwerping aan de krijgstucht opdat de militair zelfverloochening leere, opdat hij, on danks zich zeiven, terwijl hij voor het oogenblik misschien

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 82