5 met andere gedachten bezield is, toch de zaak voorsta, waar voor hij strijdt, toch de wapenen voere tegen degenen, die veranderingen willen invoeren op gewelddadige wijze waardoor vele menschenlevens worden opgeofferd, meer voorzeker, dan wanneer de militaire magt onmiddelijk op krachtdadige wijze tusschen beiden treedt. Die zelfverloochening nu zal den militair voorzeker in vele gevallen moeite kosten, maar krachtig moet hij die moeite, dien weerzin bestrijden; dit zal hem des te ge makkelijker vallenwanneer hij werkelijk het nut van zijne tusschenkomst inziet; krachtig dient hij vooralsnog de wa penen te voeren tot bescherming eener zaak, die hem mis schien tegen de borst stuit. Juist daarom zweert de militair trouw aan de hoogste magt, aan den Koning. Juist daarom moet hij dezen ge trouw blijventegenover den wil van het volkals dat volk oproerig is. Vervult hij zijne pligten dan goed, dan blijven orde en rust bewaard, en dan wordt der regering de gelegenheid gegeven om regtmatige, algemeene wenschen, van oproerige en opgewonden meeningen te onderscheiden, dan zullen bekwame mannen niet achterblijven om op de bestaande fouten te wijzen, en dan kan men langs den tweeden weg zeker tot de verbeteringen komen, die langs den eersten, maar zeer onzekerin het verschiet lagen. De militair bewaart dus de rust, al moest hij ook de genen, die hij bestrijdt, naar zijne overtuiging gelijk geven; het beginsel, dat hij steeds trouw aan zijn eed moet zijn, moet hem echter zoo ingeprent wezendat hij de wapens

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1870 | | pagina 83