48 belangrijke punt. Aanzienlijke troepenafdeelingen werden er samengebracht, loodsen, kasematten, kanonneerbooten tot woonplaatsen ingericht, kortom alle handen aan het werk gesteld om het ontbrekende aantevullen en de bestaande verdedigingswerken te verbeteren. Een zeeplaats kent geen stilte, zelfs niet in gewonen tijd. De zeeman zorgt er voor. Hij wil de weinige weken, die hij aan wal doorbrengt, vroolijk slijten; geen vroolijkheid voor hem zonder leven, gezang, heen en weertrekken, des nachts nog meer misschien dan des daags. Hij moet inkoo- pen doen voor de lange reis, hij moet zich ontdoen van het geld, dat hij overspaarde op den vorigen tocht, ten minste als hij geen oude moeder te ondersteunen heeft, geen lief je, dat met hoopvol verlangen dentrouwdag tegemoet ziet. Vooral het Nieuwediep draagt den stempel van het luch tige en vrije, van de verscheidenheid, die de Marine er aanbrengt. Wie de plaats gezien heeft in vredestijd, kan zich een denkbeeld vormen van de drukte, die er heerschte in de zomermaanden van het afgeloopen jaar. Transport volgde op transport, allerlei soorten van oorlogsmaterieel kwamen uit de magazijnen te voorschijn, nieuwe batterijen verrezenpantserschepen liepen in zeeoveral hoorde men het luidruchtig gezang der militaire werklieden. De niet-militair, die nu over de borstweringen de zware vuurmonden ziet gluren, welke de kanonnier met den naam van centimeters bestempelt, kan zich moeielijk de inspan ning voorstellen, die het gekost heeft om die gevaarten daar in batterij te stellen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1871 | | pagina 114