5 beschaafde zooveel mogelijk, hem zal zoeken te verbete ren en zal trachten af te brengen van eene levenswijze die hem walgt. Hierdoor zal dus de beschaving in de verschillende stan den der maatschappij doordringen. Maar nog meer; de mannen, gewend aan tucht en orde keeren in de maat schappij terugen brengen deze in hunnen werkkring over. Het gevolg hiervan is, dat men ambtenaren in den staat krijgt, die hunnen pligt betrachten, daar zij als mi litair zulks gewoon waren, burgers, die orde op hunne zaken kunnen stellen. De geheele staat krijgt daardoor eene militaire organisatie. Ik wil hiermede niet zeggen, dat hij een militaire staat wordt, dat alles aan den militairen stand opgeofferd moet worden, dat zij verre van mij, maar elke betrekking krijgt een militair wezen, er komt orde en regelmaat in, die nu nog helaas veel te wensclien Overlaten. „Doch", zal de waarde lezer zeggen, „men kan ligt over een onderwerp spreken, geef nu ook eens den weg aan tot bereiking van dit doel." Dit was mijn plan niet, daarover kan en wil ik geen oordeel uitspreken, want de.algemeene dienstpligtigheid moet gegrond zijn op het volkskarakter en op zoovele andere omstandigheden, dat ik mijne weinige ervaring in aanmerking genomen, daarover geen oordeel mag vellen. Hoofdzaak is het echter, dat de gedachte van algemeene dienstpligtigheid onder alle standen ingang vindc, dat men er het noodzakelijke van leert inzien. Is dit bereikt, dan zal men mannenen die bezit Nederland, vin den die den gesehiktsten weg tot bereiking daarvan kunnen en zullen aanwijzen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1871 | | pagina 71