20 Hij kende voor ettelijke jaren een man voor wien rijks- en geldkoningen zich eerbiedig bogen en die door zijne welberekende, geslepene politiek zich onder de machtigen der beschaafde wereld eene plaats had ontworsteld, die hem de teugels van bijna alle diplomatische leidingen in handen gaf. Deze man was Napoleon III; maar waar is nu die man, voor wien niets te stout was?is dat wonder van Europa zoek? Ongetwijfeld, want de Franschen weten hem niet meer te vinden. ,/Ja maar," zegt een ander: //kleine zaken raken spoedig zoek, maar groote verliest men niet zoo spoedig. Spelden ontvallen ligt en raken verloren, maar geen boomstamdien men op den rug heeft." En toch is het w&ar.Napoleon is voor de Franschen zoek, en zij zullen hem wel niet terug vindenals men hem niet weder bij hen te huis bezorgt. Iets weten zij toch hij is naar het barre noorden verzeild en huist hier of daar aan de boorden van den Tobol of Irkoetsk. Dit kleine abuis is voor den gewonen Franschman iets zeer verschoon baars; want als een gedeelte der officieren uit de mindere volksklasse bestaat, en lezen noch schrijven kan, wanneer daarenboven degenen, in welke men wetenschappelijk geculti veerde personen mag veronderstellen, in Breslau vragen in welk oord der wereld men hen heeft gevoerd, en Duitsche grenssteden op de kaart van Palestina zoeken, dan is een klein gemis aan geographische kennis bij den minder ge- vormden burger niet kwalijk te nemen. Wij zullen daarom dien deserteur uit de geestenwereld maar eens op de hoogte brengen. Napoleon III resideert te Wilhelmshöhe bij Kasseidoch

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1871 | | pagina 86