21 liet bevalt cr hem niet zoo goed als te Parijs. Dit is trouwens ook zóó begrijpelijk, dat het zelfs niet boven de bevatting van een Parijschen enthousiast ligt. Vroeger zwaaide hij als een modern representant der fiere Cesars zijn gevreesden scepter over circa 40 millioen zielen, nu kommandeert hij een klein troepje huisbedienden die hem als lijfstoet dienen. Den ontzettend verschil; het laat zich denken, dat hij wel geen genoegelijk en vreedzaam oogen- blik meer beleven zal. Gevangen! en dat door een volk dat hij met éénen slag dacht te verslaan Nu, hij heeft begrepen en ondervonden dat hij met zijne ministers betel en gemakkelijker kon omspringen, dan met de Duitschers, die met hun vastberaden moed en onverzettelijke geestkracht getoond hebben geduchte mededingers der wufte en groo- tendeels van alle veerkracht ontbloote Pranschen te zijn Heeft Napoleon nog lust en geduld daartoe, dan zal hij gewis wel eens in stilte over het gebeurde nadenken, en het plan laten varen, om al is het ook in andere za ken, voortaan alles met één slag te verpletteren. Op eens anders roem teeren is iets, wat wij niet van kloeke mannen verwachten; toch moet het den vernederden gevangene aangenaam zijn dezelfde atmospheer in te ade men als eens zijn oom Jeróme, aan wien hem daar elk plekje gronds herinnert, en die ook een steentje heeft bij gedragen tot dat kolossale gebouw, de omvangrijke monar chie van zijn broeder, Napoleon I; alles schakelt zich hier aaneen. Een gewichtige troost voor hem is zijn oom, voor wiens alles beheerschende geestkracht Europa bukken moest, stierf, na al die grootheid, verlaten op een eiland en als

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1871 | | pagina 87