23 Zeker niet door een dier nooit gehoorde overwinningen die de Eranschen zoo ieder oogenblik behalen. Neen, zien wij de zaken wat dieper in, dan wordt ons de oorzaak duidelijk. Napoleon heeft een schitterend wapenfeit volbracht, dat de kroon op al die Eransche overwinningen zet; een wapenfeit, dat hem dat schoone slot heeft bezorgd, en aan alle operatien bij Sédan in eens een einde heeft gemaakt. Hij heeft namentlijk zijn degen overgegeven, het eenigste wellicht dat hij in dezen oorlog als krijgsoverste verrigt heeft. Eene treurige ontknooping voor een man, die voor korten tijd bijna alle politieke opérateurs aan het lijntje had. Parijs Wilhelmshöhe daar hebt gij dan de polaire punten, die den ganschen levensloop van een der meest gevierde mannen van Europa insluiten, en een drama be vatten dat zich door eene treffende oplossing kenmerkt. Napoleon moest erkennen dat hij door de stekende brand netels der volksmeening tot den oorlog was aangezet. De roem van het verleden begon voor het volk zijn smaak te verliezen; men had daarop al zoo lang geteerd, er moest nieuwen voorraad van glorie opgedaan worden. Tegenwer pingen konden niets baten; er was meer noodig dan dat: de ijzeren mannen van het noorden kwamen met hun krachtige middelen op de baan en hadden in hunne wa penen een gereed middel om het Eransche volk eens wak ker te schudden. Dit is hun dan ook gelukt, en het is zeer duidelijk gebleken, dat de wapenen der Pruisen niet onder behoeven te doen voor die der Eranschen. Napoleon is de dupe van zijn eigen werk geworden. De Czaar van Rusland kijkt nu en dan eens achter het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1871 | | pagina 89