30 tweegevechten, die met den naam van eerlijk bestempeld worden, dien naam niet verdienen. Wat verstaat men door een eerlijk duel? Als ik wel heb, is het er zulk een, dat geheel volgens de regelen is toegegaan. Maar gaan we nu dat eerlijk eens dieper na. Zie, iemand heeft mij beleedigd en ik weet dat hij ver beneden mij staat in de behandeling der wapensdaarop vertrouwend daag ik hem uit. Is dat eerlijk? Neen, ik wenschte, dat er dan altijd nog eerlijke mannen warendie in zulk een geval tusschen beiden kwamen en het duel beletten. Want, niet waar lezer, zulk een duel is een moord, en hoeveel dergelijke hebben er reeds plaats gehad; hoeveel zullen er nog plaats hebben? Straks zeide ik, dat ik ook dan, wanneer er moed toe noodig is, het duel afkeur. Zijn er duels waartoe moed noodig is? Ja, niemand toch zal beweren dat iemand zonder moedooit een duel op leven en dood zal aan - gaan. Maar toch, is het de ware moed? Is het niet veeleer de moed van een wanhopige, van een roekelooze; is het niet vaak ook meer moed uit vrees van voor laf gehouden te worden? Ik geloof, ja! En nu, lezer, gaan we tot de laatste vraag over. Zou een duel soms onvermijdelijk zijn? Zoolang de menschen bestaan, zoolang zij niet allen goed zijn, zoo lang zullen er gevallen zijn, waarin voor den onvolmaak- ten mensch een duel onvermijdelijk is. Ik bedoel als men een man beleedigt in het dierbaarste wat hij heeft, als men hem en de zijnen aan de schande overgeeft. Gij kunt u zulk een geval voorstellen, ook zonder dat ik het noem, niet waar lezer? Zie, dan als

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1871 | | pagina 96