46 Na oono pleizicrige reis kwamen wij op oen Zaterdag avond to Berlijn aan, en waren al dadelijk verbaasd over de groote orde en regelmaat, welke in alles aanwezig is, zeker een gevolg van de algemeene dienstplichtigheid; de meeste spoorweg- en andere beambten toch waren vroeger soldaat, en dit heeft natuurlijk ton gevolge, dat zij nauwgezetter dan iemand, die nooit aan strenge tucht onderworpen washunne bezigheden zullen vervullen. Zelfs de verhuurders van vigilantes, waarvan een groot aantal aan het station vereenigd wasstonden onder gestrenge controle. Zij mochten toch geen reizigers op nemen, zoo deze niet voorzien waren van een blikje, waarop hetzelfde nommer was gegraveerd, als dat 'twolk- op het rijtuig stond. Deze »scheins" worden uitgedeeld door een politieagent, die zich op het perron bevond. Na ons van zulk een blikje voorzien te hebben, zochten wij een logement op. De onmisbare Baedeker deed er in overvloed aan de hand, wij namen dus dat, hetwelk boven aan de lijst stond en haddon later geen berouw over de gedane keuze. Weldra stond dan ook de droschke stil voor een prachtig logement, het »Hotel du Nord", Unter den Linden. Na een goede nachtrust genoten te hebben, begaven wij ons den volgenden morgen reeds vroeg op weg om de merkwaardigste gedeelten der stad te bezichtigen echter zonder nog een plan gevormd te hebben; doch dit was onnoodig, daar ik mijn reisgids onder den arm had. Mijn plan, waarde lozer, is niet u een denkbeeld te geven van de schitterende paleizen, gebouwen en win kels: van de sohoone, breede en rechte straten, die hier

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1872 | | pagina 104