niets bijzonders zijn, daar dit mijne krachten ver te boven zou gaan; maar meer bepaald om u een blik te doen slaan op de lage indlistrien, die men hier op groote schaal drijft. Ik zal dit beproeven door u een historie te verhalen waarin wij betrokken werden. Al voortwandelende en ons verlustigende in den aanblik van de omringende ge bouwen, kwamen wij langs het ruiterstandbeeld van Fre- derik den Groote op de Tbeaterplatz, die geheel omgeven wordt door paleizen en andere kolossale gebouwen. Rechts de woonplaatsen van den Kroonprins en van Prins Fried- rich Karl, daarnaast de Koninklijke bibliotheek en verder op de groote opera. Links het tuighuis met grootsch beeldhouwwerk en de Koningswacht. Zoo ongemerkt voortloopende, passeerden wij de Schloss- brücke over de Spree. Deze breede brug, voorzien van 8 levensgroote marmeren groepenverbindt de Theater- platz met de Wilhelmplatz. Dit laatste plein overtreft het eerste nog verre in grootschheidmen vindt daar aan zijne rechterhand het Koninklijk Keizerlijk paleisze ker wel een der grootste van Europajuist tegenover dat paleis het oude museum uitwendig ziet men daarop prachtige fiescos. Tusschen deze twee kunstgewrochten der bouwkunst strekt zich de lusttuin uit en in het midden daarvan verheft zich het nieuwe ruiterstandbeeld van Friedrich Wilhelm III. Een half uur was zeker wel noodig geweest om ons aan dat alles te verzadigen, toen eensklaps ons oog viel op een steenen zuilwaarop zich de programma's be vonden der opera's, concerten, hals enz., welke dezen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1872 | | pagina 105