kwam hij daaruit om zich aan de bevolking te vertoonen. Deze geheimzinnigheid deed de bewoners hem zeer vree zen, en ware het niet dat hij nu en dan vrijgevige be sluiten bekend maaktehij zou voorzeker zich zelfs ge haat gemaakt hebben door die opsluiting. Daar echter de afwezigheid des vorsten en de zeldzame verschijning van den onderkoning het toezicht op den gang van zaken zeer onvolledig maken zouwerden er opzichters aangesteld, die het onmiddellijk gezag zou den uitoefenen. Dit alles ging eenigen tijd vrij goed totdat de gedurige knevelarijen der opzichters en de al te groote strengheid van den vorst de bevolking oproerig maakte't welk zich openbaarde in gedurige demon stration en meetingsten gunste eener meer vrijgevige staatsinrichting. Vooral de onder-opzichters maakten zich zeer gehaat en hadden in deze opstanden daardoor het meest te verduren van de woede der bevolking, welke woede echter gewoonlijk na eenige dagen gestild of liever onderdrukt werd vooral door het heldhaftig gedrag van den hoofd-onderopzichterdie zich ook in tijden van rust en vrede door gematigdheid) bemind maakte. Wat in de eerste plaats aanleiding gaf tot dergelijke- ongeregeldheden was de bepaling dateven als oudtijds in Lacedemon, alle inwoners aan één tafel en van dezelfde spijs eten moesten; deze spijs was natuurlijk nooit fijn, maar werd op het laatst zeer slecht, door dat de onder opzichter die met het bestuur der keuken belast was niet genoeg op de vingers gezien werd. Klachten dei- bevolking hielpen zelden, en daar zij jaarlijks een niet onaanzienlijke belasting voor het eten betalen moesten,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1872 | | pagina 80