24 eigenlijk karakter van dezen Poespa Kleppawel weet ik dat hij bij het meerendeel der bevolking niet bemind washoewel anderen integendeel hem roemden als hunne belangen zeer toegedaan. Hoe het zijtoen vorst Won- dono afstand deed van de regeering en niet hem tot op volger benoemdenam hij zijn ontslag en sleet de overige dagen van zijn leven op een naburig eiland. Wat aanleiding gaf tot den afstand van den vorst, was dat hij door erflating in het bezit kwam van het na burig eiland Ministoro en niet tegelijk beide waardighe den bekleeden kon. Zooals gezegd isPoespa Kleppa nam zijn ontslag als onderkoning en moeielijk was voor Won- dono de keuze van een opvolger. Na lang maar te ver geefs zoeken, benoemde hij eindelijk een stedehouder, met bepaling dat deze het onbeperkt gezag zou uitoefe nen en dat voortaan de rang van onderkoning vervallen zou. Dit laatste besluit diende vooreerst om meer een heid in het bestuur te brengen en tevens ter bezuini ging; daar in den laatsten tijd wegens het afnemen der bevolking ook de inkomsten zeer verminderd wa ren. Verdere bijzonderheden omtrent de geschiedenis van dit eiland zijn mij niet bekend, maar nog wil ik hierbij voegen eenige opmerkingen omtrent het inwendig leven en bestuur der bewoners van Wakaraga, hoewel ik voor de juistheid van alle niet insta. Êen der zaken, welke ik melden wil, zal den begun stigers van onze Afschaffers-vereeniging aanleiding geven, dit eiland als het Eldorado hunner wenschen te beschou wen: het gebruik van sterken drank is aldaar streng

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1872 | | pagina 82