25 verboden en wie zich daaraan mocht te buiten gaan op de zeldzame uitstapjes naar naburige eilandenwordt ten zwaarste gestraft. Evenzoo is het gebruik van tabak slechts onder zeer beperkende omstandigheden toegestaan; minder om het schadelijke dat daarin voor de gezondheid gelegen is dan wel 0111 den bewoners te gewennen aan het nalaten van verboden zakenook al zijn deze voor hen die bijna niets hebben om hun droe vig leven op te vroolijkende grootste genoegens. Ik zeg droevig levenen misschien zal deze of gene vragen, maar waarom waren, of liever zijn (want het eiland is nog bevolkthoewel het zich laat aanzien dat het dit spoedig niet meer wezen zal)er dan nog men- schcnzoo dwaas om daar een gedeelte van hun le ven te gaan slijten! Dit heeft daarin zijn oorzaak, dat een vierjarig verblijf op Wakaraga op de omringende ei landen beschouwd wordt als een proeftijd en dat zij die dezen proeftijd doorstaan hebben, geschikt geoordeeld wor den tot het bekleeden van hoogevooral van militaire waardigheden en daartoe bij voorkeur gekozen worden. In de laatste jaren hebben de ongeregeldheden, vooral tusschen de bevolking onderling, aanleiding gegeven, dat er minder eilanders genegen waren zich door een vier jarig verblijf op Wakaraga dien voorrang te verschaffen, zoodat het aantal inwoners langzamerhand zeer verkleinde. Om daarin te voorzien heeft de vorige koning bepaald dat over eenige jaren het eiland door de bewoners verla ten en door gansch »versche" bevolkt worden zal, »onder wien de geest van oproer en twist niet bestaat." Voor Wakaraga hopen we dat een meer vrijgevige staatsre-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1872 | | pagina 83