23 Verheugd en teleurgesteldopgewonden en ter neergeslagenvroolijk en bedroefd, zien de cadets hem dagelijks aan. Hij is een man van gewicht, en het heeft mij altijd verwonderd, dat hij zich niet meer daarop liet voorstaan. Diezelfde man, die 's avonds achter den bak met eierkoeken stond, die 'smorgens den innerlijken en na het diner den vleeschelijken mensch verkwikt, toonde ons altijd hetzelfde gezicht. 'tWas typisch om te zien, hoe die overige ge zichten soms veranderdende één haalde daarbij be hendig de portemonnaie te voorschijn om niet minder behendig het muntje weg te stoppende ander door zocht vergeefs het couvert om het dan met een nijdigen blik in een te frommelen en tegen den grond te smijten, alsof dat arme papier het gedaan had. En dan dat groepje voor de poort; in den ouden tijd was het een brieven-majoorom wien ze zich verdrongen, nu zijn de breede strepen verdwenen en hebben plaats gemaakt voor smallere, maar het tooneeltje heeft er niets door verloren. Waarlijk, het zijn onze vroolijkste oogenblikken, die weinige minuten, waarin we brieven lezen, en het is ons zelfs zoo goed onzen vertrouwden vriend e'en blik te gunnen in onzen epistel. Maar het wijst ons niet alles op vreugde; of zoudt ge dien brief en dat bericht ook aangenaam noemen, waarin we lezen, hoe onze vroegere vriend door een zware ziekte werd ondermijnd en stierf. O, is het wonder, dat we dan verstomd staan, en dien brief uit de handen laten vallen, of hem nog eens met een traan in het oog herlezen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1878 | | pagina 101