57 direct door den vorst werden aangebracht, maar door den burgemeester en de wethouders, wien de inwo ners onbepaalde gehoorzaamheid verschuldigd waren. Eenige dier veranderingen wil ik noemen. We hebben reeds gezegd, dat de inwoners zich met zwaar voedsel moesten voeden, ten einde het vereischte gewicht te bekomen; verscheiden en van hen, die, hetzij toch dik werden, hetzij 't niet noo- dig achtten telkens en telkens bij elke weging het vereischte gewicht te bezitten, vonden echter ge legenheid zich nu en dan in de bovengenoemde verzamelplaats met lichter kost te voedenhierin stak toch zeker in de verste verte geen kwaad; maar wat gebeurde Er volgde een streng verbod, inhoudende dat nie mand meer dergelijk van buiten aangevoerd voedsel mocht gebruikendaar dit wellicht het zwaar worden kon belemmeren en ook in andere opzichten schade lijk zijn voor de gezondheid. Nu begrepen de burgers wel dat ongezond voedsel moest geweerd worden; maar zij zagen zich toch ongaarne uitsluitend met dien zwaarmakenden kost gevoed, en verheugden zich daarom in de loopende geruchten, dat er plannen zouden zijn om voortaan ook gezonde lichte schotel tjes op te disschen. Bij het vermeerderde getal der inwoners werd natuurlijk het aantal der gerechtsdienaren ook uitge breid, en hunne macht over de inwoners werd grooter dan die ten tijde van het verval was geweest; zij drongen de huizen ongevraagd binnen en verwijlden bij voorkeur bij de ongetrouwde heeren op de slaap kamers, en de geringste wanordelijkheden, die soms

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1878 | | pagina 135