58 plaats hadden, werden door enkelen van hen aan de hoogere bestuurders der stad overgebracht maar laten we recht doen wedervaren aan deze laat- sten; ze behandelden de inwoners meestal met welwillendheid en dikwijls moesten die dienaars van het gerecht onverrichter zake vertrekkenzonder hunne slachtoffers voor geringe overtredingen te zien straffen. Bij de stad Kilacadmon behoorde eene begraaf plaats deze plaats waar de inwoners hunne dierbare panden moesten heendragen, werd te klein voor het vermeerderde getal der Kilacadmoneezen. Ze werd vergroot; maar niet in evenredige mate, zoodat de inwoners dikwijls hunne panden op die van een ander moesten leggen, waarvoor onmiddellijk te voren een versch graf gedolven was. En nu, waarde lezer, wil ik het verhaal van deze vreemdsoortige stad besluiten met het maken van een enkele opmerking. Wellicht zal het U verwonderen, dat de inwoners zoo lijdelijk aan alle bevelen en wetten gehoorza men welke de vorst en de bestuurders der stad uit vaardigen; maar gij moet bedenken dat de regeerings- vorm onbeperkt monarchaal is en de vorst recht heeft die maatregelen te nemen, welke hem goed dunken. Dit nu weten de inwonerswanneer zij Kilacadmon tot hunne woonplaats kiezen, en zij hebben dus ook niet het recht daarover bezwaren te opperen; ze behooren in het onvermijdelijke te berustenen wanneer soms de eene of andere maat regel ontevredenheid veroorzaaktdeze met kracht te onderdrukkenen, in plaats van de schaduwzyde, den lichtkant van het leven in Kilacadmon op te zoeken. W.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1878 | | pagina 136