83 uitroepen men moet gelijk vergaderen, het volk en de adel zijn gelijk, zeide men, maar de zalen worden gesloten, het volk besloot niet, dan voor de bajonetten terug te gaan. Men gaat heen, bestormt de Bastille en vermoort en plundert alles wat men vinden kan en het volk. roept uit, al wie in onze handen komen, worden aan den lantaarn opgehangen, Lodewijk XI ontsteld door dezen daad laat het volk met den adel vergaderen, maar het volk wil niet, het is te laat, er zullen nu voor Frankrijk booze dagen komen. Nu stormt het volk onder Maillard naar Versailles, het volk wil de bakker en zijn vrouw halen, maar was generaal Lafayette niet te Versailles gekomen, dan zou de Koning en zijn vrouw vermoord geweest zijn, maar het volk dwingt, de koning en de koningin moeten naar Parijs, het volk verklaart den koning en koningin gevangen. Dit alles zou zoo ver niet geko men zijn had niet de Dauphin hen wapens en amu- nietie gegeven. De koning en koningin worden nu in de gevangenis geworpen, men verklaart hun land verraders te zijn. Lodewijk XI wordt voor een krijgs raad gedaagd en wordt veroordeeld aan de guillotine te worden opgehangen. Een van de hoofden zijn reeds gevallen en het hoofd der koningin is ook reeds ge vallen. Door dezen lagen daad, zijn eenigen tijd daar ook de rechter ter dood veroordeeld. Met dezen tijd wordt er een nieuw tijdvak gewaar; waar Frankrijk geheel ten onder gebracht is, en dit is de levensloop van Lodewijk XI. Willem IV. Willem IV werd 14 dagen na den dood van zijnen vader geboren en was dus niet in staat de heerschappij

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1878 | | pagina 161