9 van Nassaueen aanvang gemaakt met liet optrekken van liet „nieuwe gebouw," dat de kiem in zich bevatte om na bijna 300 jaren getuigenis te kunnen afleggen, hoe ook de vooruitgang op militair gebied in de eeuw der verlichting een goed onderwijs en daarmede een geschikt academie gebouw zou eischen. Yan dit kasteel is het noodig eene meer uitge breide beschrijving ten beste te geven. Vooraf willen we er op wijzen, hoe de naam van den stichter bewaard is gebleven, ook voor ons oog. In de zeven afgescheiden vakken boven den ingang van het hoofdgebouw vertoonen zich nog zwak (iets duidelijker na harden regen) de letters ENRICUS. Reinier van Chalons, Prins van Oranje, liet voortbouwen aan het aangevangen werk, toen Hendrik in 1538 was overleden. Ook hij mocht het niet voltooid zien vóór zijn dood in 1544, en, jam mer genoeg, in de eerste jaren werd het voortwer- ken belet door de staatkundige omstandigheden. Geheel gereed kwam het kasteel eerst onder Willem III, Prins van Oranje en later Koning van Brittanje, volgens het plan van den Italiaan Bologne (kant. 5), tijdgenoot van Hendrik van Nassau en onder het toezicht van den „Bouwmeester" Romans. I)e beschrijvingen van dit gebouw stemmen in het algemeen vrij wel overeen. Zij komen op het volgende neêr Yan het Kasteelplein komende kwam men over de brug door eene zeer fraaie poort op het reeds vroeger beschreven voorplein. De poort was met zeer veel lof- en beeldhouwwerk, alsmede met de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1879 | | pagina 111