11 bezield werden op liet commando geeft acht" dat eiken dag op hetzelfde binnenplein weêrklinkt. Onder de galerij werd jaren achtereen tijdens de vorige eeuw de vergulde wagen bewaard, waarin Prins Willem I voor het eerst in de Neder landen zou gekomen zijn. Ook dit gedenkstuk onzer historie verdween met zoovele andere, terwijl ons slechts overblijft dat verdwijnen te betreuren. De achtervleugel was vroeger niet als een geheel afgesloten, maar vormde een driedubbele open galerij, door dezelfde soort van kolommen onder steund. Met veel ophef vinden wij gewag gemaakt van den arduinsteenen trap in het midden throonsge- wijze overdeckt en met verscheidene pilaaren ondersteund, mitsgaders met veele beelden, wapens en lofwerk versierd". In 1828 werd deze trap weggebroken. Oorspronkelijk diende hij om toegang tot de groote zaal te geven, die reeds toen de geheele achterzijde van het kasteel innam. Omtrent de inrichting van die zaal wordt ons weinig gemeld. Uit haar midden daalde men af naar de kapel, die naast den ouden toren van Jan van Polanen gebouwd was door Reinier van Nassau, Prins van Oranje. Van uit de groote zaal kwam men oudtijds in eene galerij door middel van twee groote deuren. Even als de benedengang omringde ook deze, die naar de Ionische orde was ingericht en evenzoo op blauwe arduinsteenen pilaren rustte, het geheele binnenplein. De kolommen waren voor een derde in den muur gevat en omlijstten aldus de vensters.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1879 | | pagina 113