33 verzetten en het baren op dien beweeggrond gedaan, nimmer toestaan. En eindelijk verkrijgen wij de gevaarlijkste soort, waarvoor eigenlijk moeielijk een naam is te vinden, doch die ik wensch te betitelen met dien vanpopulaire impopulariteiten. Populair zijn ze, zells in hooge mate, want steeds geven ze hunne aardigheden en grappen, en die zijn soms vele, ten beste van jong en oud. Het natuurlijke gevolg daarvan is, dat menig baar meent, dat hij hierin eene zekere mate van toenadering mag zien en ook van zijn kant wat familiariteit mag toonen. Doch wee dengene, wien dit overkomt, want zijne straf wordt vreeselijk. Die familiariteit moet er uit, dat is duidelijkdie kan er volgens hun systeem niet anders uit dan door te baren, en alzoo wordt de persoon, die zich misschien reeds luchtkasteelen had gebouwd omtrent den familiaren omgang met ouderen, in eens door die ouderen op de onaangenaamste wijze gebaard. Doch er is meer. Diezelfde populaire impopula riteiten, die soms de niemwen zoo alleraangenaamst weten te occupeeren, ontzeggen hen alle recht als cadet. Vergaderingen omtrent den almanak, omtrent festiviteiten, enz., ze zouden hen overal buitensluiten, doch mede betalen, dat wordt wel toegestaanzoo handelende, handhaven ze dan ook volkomen hunne verderfelijke theorie, die alle eendracht onmogelijk maakt. Bleek het zoo even, dat ze door hunne aardigheden, die ze voor iedereen ten beste geven, den naam van populair verdienden, voor hunne overige handelwijzen mag men hun dien van impopulariteit niet onthouden. Deze 3*

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1879 | | pagina 135