41 baden eens wat ver gewaagd en waren daarbij ver raderlijk vermoordmet hun bloed waren de bij het water groeiende doerian-vruchten besmeerd, teneinde de tijgers, dolle amateurs van deze geurige, niet juist welriekende, in het wild overvloedig aan wezige, vruchten, bij het gebruik daarvan tevens belust op blanken-bloed te maken. Op Lontar- bladen geschreven mededeelingen, aan den stroom der rivier als postbode toevertrouwd, maakten ons met die attentie bekend. Respect van den inlander voor zijn hoofden, die wij, telkens als wij met hen in aanraking moesten komen, zorgden onder ons be reik of in onze macht te hebben, zoodat hun mond hetdoor ons verlangde of bevolene kenbaar maakte, meer nog de onbeperkte vrees, die de Palembanger voor onze vuurwapens heeft, waren oorzaak, dat wij in dit onherbergzaam en weinig bevriend land tamelijk rustig en mits steeds een behoorlijk „au qui vive" in acht nemende, veilig waren; telkens wanneer er in dit laatste te kort gekomen werd, moesten wij dit bezuren. Tebing Tinggi nu bestond in 1848 uit een militair, civiel en inlandsch etablissement, respectievelijk in de wandeling bekend onder de namen van Kam pement. Doeson en Passer. Het eerste werd omgeven door eene zeer groote aarden redoute met daaraan verbonden afzonderlijk omwald vierkanthetreduit, beide met voorliggende droge grachtop de hoeken waren cirkelvormige bastions met geschut van verschillend kaliber, meest op belegeringsaffuiten. Wal en gracht van geringe afmetingen, waarvan het onderhoud aan het garnizoen, ingevolge dq

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1879 | | pagina 143