48 onze plannen, om naar de sociëteit in liet kampe ment te gaan, gevoegelijk zouden kunnen uitvoeren. Tot recht begrip der gebeurtenis is eene juiste kennis van het vertrek, waarin wij ons bevonden, onze respectieve plaatsen daarin genomen, noodigen achterstaande schets zal daarin te gemoet komen. Van Java had ik een leelijk hondje, bastaard tax, Polka genaamd, medegebrachthet dier was zoo leelijk dat, toen ik den overtocht van Java naar Bangka maakte en de Resident tevens mil. kommand1 overste A. Baron de Koek mede aan boord, het zag, hij mij nog schertsend toevoegde: neemt ge dat mormeldier mede tot verbetering van het ras? dat is anders gansch overbodig. TebingTinggi wemelt al van Gladakkers". Intussclien was het een trouw vriendelijk beest, door deze schoone qualiteiten ruim vergoedende, wathij in uiterlijk te kort kwam; terwijl wij nu zoo doorkoutten, kefte Polka, die in de voorgalerij waarschijnlijk op een der stoelen lag, een paar malen en maakte Becking eene opmerking op zijne onrustigheid waarop ik hernamJa, als er niets is, dan blaft hij, maar is er werkelijk reden tot onrust, dan houdt hij zich koest en dacht, dit zeg gende, aan den overval der laanwacht, die nog geen drie volle maanden geleden, (St-Nicolaas- avond van 1848) door Bovenlanders had plaats gehad met het doel geweren te stelen en waarbij de wachthebbende Europeanen ook belangrijke kwet suren hadden bekomen, maar waarbij Polka zich doodstil had gehouden en ik trouwens ook bedaard had doorgeslapen om het ongeval eerst bij mijn ont waken te vernemen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1879 | | pagina 150