56 de beweging onder de dienstdoende oppassers was, die hun tot een begin van handelen aanzette, doet weinig ter zake; genoeg, het was weder Tjilli Oesin, die voorgevende de gebruiken der Radjahs te ken nen, eerst trachtte het slot der deur te openen en toen dit niet gelukte, aanklopte, waarop, gelijk boven gezegd is, Engelken de deur opende en de rampoks binnendrongen. Tjilli Oesin werd door E. aan of liever door het bovenbeen geschotenhij viel daarop naast Dirachman neêr, maar na E.'s vertrek stond hij op en niettegenstaande hij aan Eliphantia- sis leed, gelijk later is gebleken, is hij het ruim 25 M. hooge plateau langs een zeer steile helling naar de rivier afgeloopen of gesprongen, deze over gezwommen, en zich over dag schuil houdende, ging hij 's nachts langs den rechter oever naar zijn negerij terug en wij zullen hem daar straks terugvinden. Kiai-Hadji Sorban moet de eigenlijke ontwerper van het stuk geweest zijnhij was er tegen geweest om naar Moeara Roepit, een andere kleinere militaire post in het Palembangsche, waar slechts één officier met 50 manschappen in garnizoen lagen, te gaan moorden en had daartoe Tebing Tinggi aanbevolen, vooreerst omdat daar zooveel Radja's waren en de buit dusgrooterbeloofdetezijnten andereomdat de elkander juist afwisselende koelies de gelegenheid aanboden om de reis derwaarts onopgemerkt te maken. Gelijk elkPalembanger, bijgeloovig en fana tiek, hadden zij zich nog tot hunne plannen door een zekere Hadji Santaridja, bewoner van een doeson, een weinig bovenstrooms der hoofdplaats, (bij het later ingestelde onderzoek gevonden als volgeling

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1879 | | pagina 158