63 Er blijft mij, nu niet veel bizonders meer te vertellen, eigenlijk alleen dat, wat men gewoonlijk in een roman het besluit gelieft te noemen, eene afrekening met de verschillende ageerende per sonen over. Het onderzoek werd zoo te Palembang met Tjilli Oesin als te Tebing Tinggi met Kiai Hadji Sorban voortgezet, en wat laatstgenoemde betreft, uitmuntend, ofschoon niet zonder eenige poespas door den, met den Palembanger zoo door en door bekenden, Dr. E. geleid. Achter vlammen van Eau de Cologne, die hem een fantastisch uitzicht gaven, met diverse waterkleurige chemische op lossingen vermengd, (die bij elkander of de oor spronkelijke kleur behielden, dan wel rood of blauw werden en dienovereenkomstig tot bewijs moesten strekken van waarheid of leugen van de ant woorden des beschuldigden, die natuurlijk door E. getoetst werden aan de van Palembang ontvangen volgende historie, ons later medegedeeld en toen E. met den geneeskundigen dienst te Banjoewangie in 1852 belast was, in hoofdzaak bevestigd. In 1828 namenlijk had de Resident Practorius voor een in de binnenlanden volvoerd misdrijf ook een losprijs op het hoofd van den schuldige gesteld. Soetal, toen nog geen priester, den waren Jacob niet kun nende vinden, sloeg een eenvoudig lardangbouwer het hoofd af, bracht dit naar Palembang en ontving den toegezegden los prijs.Dit kwam echter uit en Soetal werd veroordeeld tot drie jaren kettingstraf in de landbouwkoloniën bij Banjoe wangie en toen hij, daarvan ontslagen, in zijn negerij terug kwam, wist hij den bewoners diets te maken dat hij een bedevaart naar Mekka, naar het graf van den Profeet had gemaakt, bond zich den groenen tulband om het hoofd en was sedert priester.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1879 | | pagina 165