47 gebruik wordt gemaakt. In verband met liet zooeven gezegde staat liet onderwijs in alle klassen der school geheel gelijk met dat, hetwelk gegeven wordt aan de zoogenaamde ,,Realschulen ler Ordnung," inrichtingen, die veel overeenkomst hebben met onze Hoogere Burgerscholen. Het loopt alzoo over de Hoogduitsche, Fransche en Latijnsche talen, de ge schiedenis, de aardrijkskunde en het rekenen, de wis- en natuurkunde en het teekenen, terwijl ook enkele uren aan godsdienstig onderricht besteed worden. Bat ook aan het exerceeren, het schermen en de gymnastiek veel aandacht gewijd wordt zal wel geen betoog behoeven. De cadettenscholen worden ver deeld in lagere cadettenscholen, of ,,Voranstalten" en de hoogere cadettenschool of „Hauptanstalt." Deze laatste bevond zich tot in Augustus 1878 te Berlijn, doch werd toen wegens de geringe ruimte naar Lichterfelde nabij Berlijn verplaatst, waar een prachtig gebouw, van alle denkbare gemakken voor zien, verrezen is op de gronden die door een adellijk grondeigenaar aan den Staat tot dat doel werden ge schonken. De ,,Voranstalten" zijn zes in getal. Ze bevinden zich te Gulm, Potsdam, Wahlstadt, Bens- berg, Oranienstein en Pioen, en werden respectieve lijk in 1773, 1796, 1838, 1840 en 1867 gesticht. Van het 10de tot het 15de jaar kunnen zij die den christelijken godsdienst belijden, en geneeskundig goedgekeurd zijn tot de examens worden toegelaten, die bepalen of de aspirant zal geplaatst worden in een der klassen sexta, quinta, quarta, unter of ober tertia, In welke de lagere cadettenschool verdeeld wordt. Het onderwijs is hetzelfde, als dat in de gelijknamige

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1880 | | pagina 179