79 Mama knikte, Papa vond liet natuurlijk. Daarom," ging Jan voort, ,,ben ik van plan op reis te gaan." Hier hield hij op en keek de familie aan, ,,op reis te gaan," echode Jan, ,,en dat wel naar Oost-Indië." Paf! Papa stond met de pijp inde hoogte, den linkervoet vooruit als iemand die iets erg akeligs ziet. Mama, die juist met een breipen achter het oor zat, sloeg de hand achteruit en tegelijk de kat, die op de leuning van haren stoel zat, van die stelling af. Lotje had zich met een gil laten vallen, eene manoeuvre die alleen bij groote gelegenheden werd vertoond, en die haar hoogst interessant maakte. Doch de consternatie was te groot. Niemand lette op de flauwgevallene en dit bemerkende kwam Lotje zonder andere hulp weer in eene zittende positie. Jan was het mikpunt, hij was met recht een chevalier de la triste figure." Terugtreden was on mogelijk. Een drievoudig: maar Janvan de lip pen van het edel triumviraat, verzekerde hem dat allen nog in leven waren. Helaas, de arme jongen stond daar, hij wist niet dat hij nog zooveel electrici- teit bezat om een gezond mensch tegen den grond te werpen. De verzekering, dat hij of als Nabob, of nooit zou terugkomen herstelde eenigszins de begane domheid. 't Afscheid was roerend. Met een extra kus. en dito tweede ging Jan aan boord, onder denzelfden indruk als dien, waaronder de oude heer Smits zijn zeezieken brief schreef. Aangekomen te Batavia, was de hoofdzaak een plaats te krijgen op eene

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1880 | | pagina 211