108 en laven! Dan werd de bedreiging van 't ontnemen der klandizie voor een oogenblik vergeten. maar, als gij weêr aan uw werk waart, en gij zat te peinzen over de middelen om uw huisgezin morgen het noodige voedsel te geven, dan ging de eist met dubbele snelheid door zolen en leer, en het beeld van de meid, die de onheilspellende boodschap had gebracht want die heer had een negental kinderen en was een drukke klantverrees weer in al zijne verschrikking. Met een waren heldenmoed werden de zoons en -dochter bemoedigd en aan het werk gebracht, de kinderen stil gehouden (voor moeder!), en werden allen getroost in hun lot. Op den laatsten levensdag der moeder bleef alleen de leerjongen werken. Hoe dankbaar waart ge toen voor mijn bezoek; uwe snikkende kinderen brachten mij een stoel. Moeder was geheel bij kennis, en had juist gezegd, zooals ge mij fluisterend verteldet„Jan, breng jij nog— de kleinsten groot- en— kom dan bij mijof neen, blijf— maar zoo langbij hen alsje kunt; ik zalwel op je wachten." En Willem was bij moeder geweest, en zij had hem een kus gegeven en aan hem en Grietje, haar petekind, gezegd om vooral nu nog meer van vader te gaan houden, en hem zooveel mogelijk te helpen, en goed hunne lessen te leeren en braaf op te passen. En Willem en Grietje hadden 't maar half begrepen, maar toch waren ze innig bedroefd, omdat moeder gezegd had, dat ze voor altoos weg ging. Moeder had verder Jacob, den tweeden zoon, die al getrouwd was, en zelf twee kindertjes had. de hand gedrukt, en tot hem gezegd „Jongen, laat

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1880 | | pagina 240