117 Hoe de verhouding tusschen de baren en deze asymptoten moet zijn, wordt ook door het reglement zoo duidelijk mogelijk uitgedrukt: ,,zij (de recruten) moeten den bepaalden afstand steeds onderhouden naar de zijde van den guide, voor de drukking wijken, die van de zijde van den guide komt, maar aan het gedrang van de tegenovergestelde zijde weerstand biedenalle baren zijn dus gelijk. En wat is hierbij weer de plicht van de oudjes? ,,De onderwijzer moet voor de nakoming dezer regels waken." Ook moet de baar zorgen niet te dicht aan te sluiten naar de zijde van den guide," want sluit hij zich te veel bij de oudjes aan, dan kan hij zich onder zijne mede- baren nooit vrij bewegen en raakt bij hen nooit bemind. Naarmate de baren meer en meer ge- of eigenlijk hervormd zijn, krijgen zij ook meer overeenkomst met de manschappen van de compagnie-school. Van tijd tot tijd waarschuwt het commando ,,rechts- richtu!" hen nog het voorbeeld der oude cadetten te volgen, terwijl dan hetstaat" eerst uitgesproken wordt aan het einde van den baartijd, als teeken van hunne onafhankelijkheid; doch ,,zijn zij goed ge oefend, dan wordt het commando rechts-richt u niet meer gehoord: de manschappen richten zich onmid dellijk." Ziet! collega's, die tegenwoordig baar zijt, dat is uw plicht. Verder ,,zijt gij verantwoordelijk voor uwen afstand", mede eene zinsnede uit de compagnieschool; wanneer de oude cadetten het noodig achten, zullen zij wel ,,dien afstand ver kleinen"; past maar op, dat zij hem nooit behoeven te ,,vergrooten". Ook nu is er een guide, geplaatst

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1880 | | pagina 249