118 aan liet hoofcl der colonne, die zorgt voor directie en pas"; wie zou dit anders zijn dan de leidsman, die aan liet hoofd der studiën staat, uwe handelingen nagaat, en voor den geregelden gang uwer lessen zorgt, naar wien gij u van tijd tot tijd moet wenden, om eene hetere richting aan te nemen, en op doel treffender manier te werken Hoe gaat het nl. met het werk? Gij begint heel kalm met een „voorwaarts marscli." „Guide rechts" moet hier maar weg blijven; gij moet over het algemeen'uwen lust en ijver niet regelen naar die der asymptoten. Maar er is „een onderwijzer" (en wel meer dan één ook), „die op zes of acht passen vóór en met het gezicht naar u geplaatst is." Is uw pas, de pas der studiën, niet goed, dan commandeert hij„verandert den pas" en gij verbetert u. Soms komt er een „peloton halt", een tijd, dat ge hoegenaamd niets uitvoert, zooals b. v. 's Zaterdagavonds, of een „markeert den pas]," waarbij gij u ijverig voordoet, doch eigenlijk niets avanceert. Zijn er repetities in het gezicht, dan wordt het: „versnelde pasmarscli", waarbij „het bovenlijf sterk vooruit gebracht moet worden," d. w. z. dat gij u met de borst op het repeteeren toe moet leggen; of wel: ge commandeert voor u zeiven: „op de plaats rust," en zoekt uw heil in de ziekenzaal! Eindelijk komt het examenen nu gaat het studeeren met den „looppas." De uitslag wordt bekend gemaakt, waarbij, evenals bij de vuren is voorgeschreven, „de adem ingehouden" wordt, en de cadetten worden onder twee commando's ver-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1880 | | pagina 250