119 deeld liet eene is „rechtsomkeert— marsch", het andere ,,van directie veranderen." Behoef' ik u nog te zeggen, dat diegenen, wien het eerste commando aangaat, weer een jaar terug moeten, en de anderen eene nieuwe richting volgen door in een hooger studiejaar over te gaan? Op dien uitslag klinkt het: „rust" hijzonder zoet; evenals de rust voor velen niet het onaangenaamste hij het exerceeren is, zoo hehoort ook het groot verlof voor ons tot den prettigsten tijd van het jaar. Het volgend jaar gaat alles weer even zoo; doch moet men twee jaren achtereen rechtsomkeert maken, dan verneemt men niet het liefelijke com mando „rust", maar het kille, ijzingwekkende „af danken." Doch neen, zoo iets mag niet gebeuren en zal ook niet dikwijls voorkomen; ieder jaar „van directie veranderen", totdat eindelijk na vier jaar het „attaqueerenmarsch" tot den jongen officier gehoord wordt, die nu het „doeltreffende hoera" niet achterwege zal laten. Zoo brengt de cadet zijn tijd door, altijd „het hoofd recht, en de oogen recht vóór zich, en geves tigd" op een leven, dat nog op eenigen afstand is. Meen echter niet dat het hoofd altijd zoo recht ge houden wordt: behalve het „lioofd-reclits of links", dat ik ieder aanraad, die na een vermoeienden dag 's avonds zijn hoofd op het kussen nederlegt, is er ook nog dikwijls eene „frontverandering" noodig. Eén voorbeeld slechts uit velen Verbeeld u een kouden winternachthet stroo uit de harde stroozak verdrijft den slaap van een jong cadet, nog geen halfjaar baar; hij opent zijn' oogen en ziet kleine

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1880 | | pagina 251