■m f niet lief; was misschien ook het omgekeerde het geval en kwam zijn gevoel er tegen op, haar, zij het ook buiten zijne schuld, ongelukkig te maken; of bestond er eene andere reden, die dat jeugdig hart deed lijden? Vóór ik in de volgende bladzijden deze vraag beantwoord, zal ik u eerst een weinig nader met de twee jongelieden in kennis brengen. Zij heette Louise Dubant en was de dochter van een fabrikant in Mühlhausen, wiens zaken door den oorlog van 18701871 zoodanig waren achteruit gegaan dat het hem onmogelijk was geworden zijne kinderen te onderhouden en deze genoodzaakt waren buitenshuis en in betrekking te gaanom zelf hun levensonderhoud te verdienen Zoo kwam Louise Dubant naar Nederland en werd gouvernante bij de kinderen van den heer en mevrouw van Olden op „de Beukenhorst." Is Het lot eener gouvernante ook dikwijls alles behalve benijdenswaardig en hangt zij aan den eenen kant geheel af van de luimen van mijnheer en mevrouw, terwijl aan den anderen kant het dienend personeel, dat haar het hooger standpunt, 't welk zij in het huisgezin inneemt, benijdt, haar brutaal, zelfs lomp behandelt, Louise Dubant had een beter leven. Zij werd beschouwd als deel uit te maken van het huisgezinals lid van de familiezij werd niet alleen geduld als gouvernante, zij werd bemind als een kind des huizes. De heer en mevrouw van Olden waren voor de vreemde een tweede vader en moeder, hare waarachtige vrienden en helpers. 12

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1881 | | pagina 130