:Mm gj- 25 gebracht, om nog alleen maar te luisteren naar die van haar hart. En langzamerhand begon zij Willems handelwijze te begrijpen. Eerst doemde eene flauwe onduidelijke gedachte daarvan voor haar geest op totdat zij eindelijk klaar en duidelijk inzagdat hij het voor plicht hield te zwijgenomdat hij haar niet mocht verbinden en al kon zij dit niet billijken, zij achtte er hem te hooger omdat hij zijn geluk aan hetgeen hij voor zijne plicht hield ten offer wist te brengen. Maar zij, mocht zij dat offer "aannemenmoest zij hem niet verhinderen het te brengen De verleidelijke stem harer liefde had toestemmend geantwoordmaar de krachtige stem van haar ver stand had gezegddat liefde die dwingt tot plicht verzaking geen geluk ten gevolge kan hebben. Want, niet waar, al gaf zij vrijwillig haar woord aan Willem, toch zou hij het zich najaren misschien nog verweten hebben, wanneer eens minder geluk kige tijden kwamen, die met hunne bekrompene hnanciëele omstandigheden niet konden uitblijven dat zij door zijne schuld tot dat besluit was verleid En even als Willem was geëindigd met aan de stem der plicht gehoor té geven, zoo ook volgde zij de roepstem van het verstandmaar bij beiden gloorde in den diepst verborgen schuilhoek van het hart nog een sprankje hoop .beiden deden bij zich zeiven de gelofte om te wachtente wachten op het geluk dat zij slechts in elkander konden vinden. Maar tochWillem had zijne plicht gedaanhij moest zoo handelen't kon zijn dat in den loop der

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1881 | | pagina 143