11 39 diepste verontwaardiging over de wreedheden der Russen en dorstten naar wraak op het gezicht en bij de verhalen van de uit Küstrin gevluchte inwoners. Zelden werd dan ook in een veldslag met grooter verbittering gestreden dan in dien bij Zorndorf. Beide legers gaven geen pardon en beide kampten met de allergrootste krachts inspanning. Fermor had het grootste deel zijner Cavalerie onder Romanzow naar den beneden Oder gezonden. Bedrogen door den schijn van zwakte, dien Frederik aannamliet hij zich echter weêrhouden dit korps terug te roepen. Hiervan maakte de Koning snel o-ebruik. In den nacht van den 22sten op den 2$*ten Augustus trok hij den Oder over en stelde zich tusschen Romanzow en het leger der Russen. Fermoi bespeurde nu, te laat, zijne dwaling, brak spoedig het beleg op en trok zijn leger samen om den aan val der Pruisen af te wachten. Reeds zeer vroeg in den morgen van den 25ste» begaven deze zich op marschen na eene meester lijke omtrekking van de Russische stelling stelde Frederik zijn leger in slagorde: de Infanterie op twee liniën, op beide zijden overvleugeld door de Cavalerie De hoofdmacht hiervan stond links, gedeeltelijk achter, gedeeltelijk zijdelings van het voetvolk. Over dit laatste gedeelte, het sterkste, voerde Seidlitz het onmiddellijk bevel. Fermor had zijne opstelling gedurende den nacht veranderd om zich beter tegen een flankaanval te kunnen verdedigen. Hij had nu op de bedreigde

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1881 | | pagina 157