mm zijde een moerassigdoorsneden terreinhetgeen het oorspronkelijk plan van Frederik, om op 's vij- ands rechter vleugel aan te vallen, onuitvoerbaar maakte. Wel wetende, dat zijn leger, ondanks de overmacht in getalsterkte (50.000 30.000 man) in het veld niet tegen de krijgskunst van den Koning en tegen de geoefendheid van diens troepen was opgewassen, wachtte Fermor Frederik in zijne stel ling af. Deze was evenwel te weinig uitgebreid voor de talrijke troepenmassa s, die er in waren opgehoopt. Zij steunde in den rug op een onbe gaanbaar terrein eene aaneenschakeling van moeras sen/ waardoor de Mietzeleene kleine zijrivier van den Oder, stroomde. De bruggen over dit riviertje waren allen afgebroken. Het leger stond in deze stelling in verscheidene liniën terwijl ook de openingen op de flanken door liniën waren aangevuld. Het geheel vormde een onregelmatig vierkant. Twee moerassige dalgronden of terrein verdiepingen, die loodrecht op de Mietzel toeloopenvormden de afscheidingen tusschen de vleugels en het midden. Op den rechtervleugel was een derde dalgrond, de Zaberngrond, eene hindernis, welke, zooals reeds gezegd is, Frederik van zijn voorgenomen aan val op die flank van de vijandelijke stelling deed afzien. Beide legers voerden eene zeer talrijke Artillerie met zich. Die der Russen telde 200 vuurmonden. De Pruisen hadden in dezen slag meer zwaar geschut dan het geheele „groote leger" van Napoleon in 1812. De Artillerie der Russen was langs hun front verdeeld.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1881 | | pagina 158