■m f 46 Aan een klein gedeelte van den vijand gelukte het zich te herzamelen op een door moerassen om geven eilandvormig stuk grond, waar de Pruisen hen niet konden vervolgen uit gebrek aan munitie. Van hieruit trachtten zij weder stelling te nemen op den Vosberg en nog tot laat in den avond werd daar gestredentotdat de nacht en de uitputting der beide partijen een einde aan de worsteling maakten. Ongemeen bloedig was de slag geweest. Van de Pruisen was y.{ buiten gevecht gesteld geworden. Bij de Russen was het verliesvooral ook aan officieren, ontzettend groot. Beide legers waren geheel uitgeput. De Pruisen hadden den geheelen dag, van 3 uur in den morgen, gemarcheerd en gestreden, onder een brandende zomerhitte en gekweld door een ondragelij- ken dorst. Zoo gebeurde het datonder het hevigste vuurde Infanteristen zich op den grond wierpen om het drabbige water der moerassen, dat vermengd was met het bloed der gevallenen, gretig te drinken. Ontegenzeggelijk kwam de eer der overwinning voor het grootste deel aan Seidlitz toe. Frederik erkende dit ook ten volle. Zelfs later, toen hunne verhouding koel en stroef geworden was en men Frederik eens naar bijzonderheden van dezen slag vroegverwees hij naar Seidlitz met de woorden „Vraag 'them. Hij is het immers, die den slag bij Zorndorf won." De Russen schreven zich ook de overwinning toeomdat het gevecht in den avond nog niet geëindigd was, zij nog op een gedeelte van het slagveld stelling behouden en bij hunne tegen aanvallen eenig geschut genomen hadden. Op welken 'm,gt?

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1881 | | pagina 164